SEO


Arama motoru optimizasyonu "Search Engine Optimization (SEO)" bir internet sayfasının arama motorlarındaki görünürlüğünü iyileştirme sürecidir. SEO günümüzde şirketlerin, rekabet güçlerini, bilinirliğini, kar marjinallerini arttırmak ve sürekli gelişmekte olan internet or-tamında varlıklarını devam ettirmeleri için sıkça başvurdukları bir yöntemdir.

Arama görünürlüğündeki en önemli kriter grafik ve görseller de dahil olmak üzere bir sitenin sahip olduğu metinsel içeriklerdir. Bir arama motoru internet sayfalarını sıralarken ilkin web sitelerindeki içeriklerin arama kriterlerine olan uyumluluğunu test eder. Eğer siteniz uygun içeriğe sahip değilse ve aynı zamanda içinde birçok kod hatası barındırıyorsa arama motoru siz arama kriterleri için en uygun aday olsanız dahi sayfanızı sıralayacağı listeye eklemez. Sadece uygun içeriğe ve hatasız kodlara sahip olmak da arama listelerinde üst sıralarda yer almaya yeterli kriterler değildir. Arama motorlarında başarılı olmak için sırayla ele alınması gereken birçok bileşen vardır. Bu bileşenler karmaşık aynı zamanda özenle üzerinde durulması gereken süreçlerden geçer. Dikkatle ve özenle oluşturulmuş site içeriği, uygun meta tagları ve rakip analizleri, hedef kitlenizin düşünme ve arama biçimini tespit etmek ve ona uygun bir çalışma yapmak web sitenizi arama motorları sonuçlarında daha üst sıralara taşıyacaktır.

"Atölyebirsıfır" SEO Uzmanları olarak arama motoru optimizasyonu sanatında birikmiş bir deneyime sahibiz. İstediğiniz anahtar kelimeler ve arama ifadeleri için en iyi arama sıralamasını sağlamak için çalışıyoruz. Dünya’da ve Türkiye’de sürekli değişen arama motoru trendlerini takip ederek her zaman farklı ve yeni müşterilerinizle tanışmanıza olanak sağlıyoruz.
Arama motoru optimizasyonu, çoklu test senaryoları içerir. İyi bir SEO çalışması, ziyaretçi için maksimum kullanabilirliğini ve güncel teknikleri kullanarak arama motoru örümceklerini monitörleşmeyi gerektirir. Ekibimizle yürüttüğümüz aylık bakım ve güncelleme hizmetleri sayesinde siteniz ve anahtar sözcükleriniz için en uygun taktikleri bulup, sitenizi arama motorlarında daha üst sıralara taşıyoruz. Pazarınız ve sektörünüz ile daha aşina olduğumuzda, daha net aylık pazarlama taktiklerini seçerek; görünürlüğünüzü daha kalıcı hale getiriyoruz. Arama motoru optimizasyonu yaparken aşağıdaki adımları takip ediyoruz.
Adım 1: Analiz
Ekibimizle sizi, şirketinizi, piyasa koşullarını ve rakiplerinizi analiz ediyoruz. Bu süreçte sektörünüzün dilini daha yakından tanıma fırsatı yakalıyoruz.
Adım 2: Filtreleme
Analiz sürecinde edinmiş olduğumuz bilgileri size ve sektörünüze en ideal konuma getirmek için süzgeçten geçiriyoruz.
Adım 4: Uygulama
Özverili bir çalışmanın sonucunda elde ettiğimiz fikirleri ve planları hayata geçiriyoruz.
Adım 3: Geliştirme
Bu aşamada filtrelediğimiz bilgileri kullanarak SEO hedefleriniz doğrultusunda stratejiler geliştiriyoruz. Siteniz için güçlü bir yatırım yapmak için kullandığımız bazı teknikler şunlardır:

• Bağlantı kurma
• Atıf yapma
• Google Web Yöneticisi Araçları Kurulumu ve Monitörleşmesi
• Google Analytics ile Kurulum ve takip / iletişim formu tamamlanması
• Site güncellemeleri ve öneriler
• Başlık, meta ve görüntü etiketleri de dahil olmak üzere optimizasyon
• Kullanılabilirlik testleri
• Bağlantı strateji önerileri
• Bağlantı yem önerileri
• İçerik önerileri
• Sosyal medya önerileri

SEM - (Search Engine Marketing)

SEM "Search Engine Marketing" (Arama Motoru Pazarlamacılığı) web sitelerinin arama motorlarındaki görünürlüğünü arttırmak için ödemeli olarak yapılan bir çeşit reklam ve pazarlama stratejisidir. Bu tarz bir pazarlama stratejisinde web sitesine arama motoru üzerinden yönlendirilen ziyaretçiler için ödeme yapılır. Ülkemizde ve dünyada en fazla kullanılan arama motoru Google olduğundan genellikle bu işlemler Google üzerinden yapılmaktadır. Google'un internet reklamcılığı için geliştirmiş olduğu "Google AdWords" araçları ve bunu çevreleyen uygulamaları genel anlamda en çok kullanılan üründür.
Google AdWords içinde birçok modülü barındıran şu ana kadar geliştirilmiş en komple ve en işlevsel SEM aracıdır. Google, Adwords reklamlarının görüntülenebileceği Youtube, Blogger, AOL gibi binlerce siteyle iş ortaklığına sahiptir.
Eğer mevcut internet sayfanızın arama motoru optimizasyonu yapılmamışsa ve siz iş dünyasında mümkün olan en kısa sürede başarılı olmak, şirketinizi tanıtmak ve aynı zamanda farkındalık yaratmak istiyorsanız; SEM sizin bu ihtiyacınızı karşılayacak en uygun çözümdür. Bu şekilde ele alındığında SEM iş dünyasında hızlı bir sıçrama tahtası olarak düşünülebilir.
Arama motoru pazarlamacılığı yaparken dikkat edilmesi gereken birçok etken vardır. Başarılı bir SEM kampanyası ancak birçok bileşenin doğru yerde, doğru zamanda ve doğru ellerde olmasıyla gerçekleştirilebilir. Çünkü SEM birçok karmaşık süreçten oluşur. İnsanların bu hususta en çok yanıldıkları nokta "ne kadar çok ödersem o kadar çok başarılı olurum" mantığıdır. Google AdWords ödemeli dahi olsa reklamlarınızı ve sitenizi görüntülerken, reklamınız ve siteniz için belirtmiş olduğunuz anahtar kelimeleri süzgeçten geçiren araçlar geliştirmiştir. Bu şekilde reklamınıza bir kalite puanı vermektedir. Bunu yaparken de alaka düzeyi yüksek anahtar kelimeleri belirleyip kıstas olarak ele almaktadır. Örneğin sizden daha fazla ödeme yapmış bir rakibiniz var ancak sizin reklamınız ve anahtar kelimeleriniz alaka düzeyi bakımından arama kriterlerine rakibinizinkinden daha fazla uyuyorsa, siz Google da daha üst sıralarda olacaksınız. Aynı zamanda ziyaretçilerinizin sitenize girerken amaçlarına ulaşıp ulaşmadıkları da ayrı olarak ele alınması gereken bir durumdur. Sayfanıza gelen ziyaretçilerin sitenizin doğru sayfasına yönlendirilmeleri büyük bir önem arz etmektedir. Belirlenen kriterler çerçevesinde hangi anahtar kelimelerle hangi sayfanın görüntüleneceği çok önemlidir. Google AdWords bu hususta internet kullanıcılarının aradıklarını gerçekten bulup bul-madıklarını ve hedef olarak belirlediğiniz sayfanın ziyaretçiler için ne denli faydalı olduğunu test eden modüller geliştirmiştir.

Atölyebirsıfır olarak çevrimiçi kampanyalarınızda doğru stratejiler kullanmanız, doğru hedef-ler belirlemeniz için size yardımcı oluyoruz. Hedefinize en uygun anahtar kelimeleri belirleyip işlevselliklerini test ediyoruz. Bu sayede hedeflediğiniz kitlelerle irtibata geçmenizi ve karınızı arttırmanızı sağlıyoruz. Minimum giderlerle maksimum gelirlerin nasıl elde edildiğini gelin bizimle birlikte yaşayın...

SEO mu SEM mi ?

SEM kısa vadeli hedefler için oldukça uygun olmasına karşın, beraberinde getirdiği ekonomik maliyet SEO ya oranla yüksektir. İnsanlar genellikle paralı linkleri tıklamaz. Bu nedenle imaj açısından kuruma getirisi azdır. Diğer taraftan elde edilen hızlı sonuçlar nedeniyle tercih edilebilir. Hızlıca farkındalık yaratması, anahtar kelimelerin kalitesini ölçmek bazında SEM tercih edilebilir. SEO, SEM e oranla daha fazla emek isteyen süreçlerden geçer. Uzun vadede getirisi daha yüksektir, aynı zamanda kurum imajına da doğrudan katkı sağlar. İnsanların gözünde daha değerli bir yere sahiptir. Sonuçta uzun vadede büyük emekler harcanarak bir sitenin üst sıralarda yer alması, kuruma olan güvenin de artmasına neden olur.

Eğer kısa vadeli hedefler düşünüyorsanız SEM oldukça etkili bir yöntemdir. Uzun vadeli hedefler için kesinlikle SEO'yu tavsiye ediyoruz. SEM anahtar kelimelerin test edilmesi, farkındalık yaratması, arama motorlarının sitenize gelen trafiği görmesi bazında SEO 'nun bir ön aşaması olarak düşünülürse daha verimli sonuçlar elde edilebilir.