ozgur

Progressively maintain extensive infomediaries via extensible niches.

read more posts

Link Kurma

2014-09-22 15:35:20 24 15
• Öncelikle bazı terimleri açıklayalım:
• Inbound Link: Başka bir web sitesinden sitenize yönlendirme yapan linklerdir.
• Outbound Link: Sizin web sitenizden başka bir web sitesine yönlendirme yapan linklerdir.
• Internal Link: Bir web sitesindeki bir sayfada bulunan ve yine aynı web sitesindeki başka bir sayfaya yönlendirme yapan linklerdir.
• Incoming - Outgoing Link: Örneğin bir web sitesi içinde bulunan A ve B sayfalarını esas alalım. B sayfasında bulunan ve A sayfasına yönlendirme yapan link A sayfası için bir incoming linktir. Yine aynı link B sayfası için bir ourgoing linktir. Burada inbound ve outbound linlerden farklı olarak bu linkler aynı site içerisinde bulunur. Yani yönlendirmeyi yapan sayfa ile yönlendirilen sayfa aynı sitenin içindedir. Kısaca inbound - outbound linkler siteler arası, incoming - outgoing linkler ise site içi yani internal linklerdir.
• Link kurmak hem SEO açısından hem de sitenize ziyaretçi çekmek açısından oldukça önemlidir. Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi site içi linkler tarayıcı robotların sitenizi daha hızlı ve daha kolay tanımalarını sağlıyorlar. Dış linkler ise arama motorları için sayfanızın önemine işaret ediyorlar. Bildiğimiz üzere arama motorları ve tarayıcı robotlar linkleri okuyabiliyorlar. Bu onlar için bir davettir, aynı şekilde sayfanıza bir not verirken linkleri de hesaba katıyorlar. Bu şekilde arama motorları sitenizde gerçekten de önemli birşeylerin varolduğunu düşünüp tarayıcı robotları sitenize yönlendiriyorlar. Sitenizin daha çabuk tanınmasına ve arama motorlarında görünür olmasına ön ayak oluyorlar.
• Evet link almak ve vermek önemli demek ki. Şimdi bunu nasıl yapmamız gerektiğini ele alalım. Öncelikle kesinlikle ve kesinlikle paralı linklerden uzak durun. Arama motorları bu tarz inbound linkleri es geçiyorlar. Eğer kendinizi paralı link kullanmaya mecbur hissediyorsanız arama motorlarının indekslemediği nofollow linkler kullanın. ,
• Link kalitesi de link alıp vermede oldukça önemlidir. Herzaman alacağınız linklerin kalitesini kontrol ediniz. Link kurarken linki hangi siteye ve hangi kısma kuracağınızı iyi hesap etmeniz gerekir. Kimi insanlar ücretsiz buldukları sitelere gelişigüzel binlerce link yerleştiriyorlar. Bu kesinlikle yanlış bir stratejidir. Arama motorları da aynı insanlar gibi bu tarz linklere tenezzül etmezler. Böyle bir durumda karşılaşabileceğiniz daha büyük bir problemse arama motorlarının sitenizi artık güvenilir bulmaması olacaktır ki bu isteyeceğiniz en son şey olmalıdır. Link kurarken doğal bir seyirde ve sitelerin mantıklı görünen yerlerine kurmayı ihmal etmeyiniz. Zaman ve efor bazında biraz zahmetli olsa da kaş yapayım derken göz çıkarmaktan iyidir. Doğal seyir derken linkleri bir defaya mahsus yığınlar halinde değil de zamana yayarak kurmayı kastediyorurz. Örneğin gün başına 5-10 inbound linki ideal bir çözüm olabilir.
• Link verdiğiniz sitelerin sitenizle mantıksal bir bağının olması oldukça önemlidir. Örneğin Petshop sitesine kedi maması satan sitenizin linkini vermek sizi bir adım öne taşıyacaktır. Yine bu linklere de anahtar kelimelerinizin içinde olduğu anchor metinler yazmayı ihmal etmeyiniz. Aynı anchor metni tekrar tekrar kullanmayınız. Farkli bir sitede aynı linki farklı bir anchor metinle yazınız. Bu linklerinizin doğal görünmesini sağlayacaktır. Linkin etrafındaki içerikler yine linkle anlamsal olarak bağlantılı olmalıdır. Bu nedenle link kuracağınız sitelerin içeriklerini inceledikten sonra sizin linkinize anlamsal olarak en yakın duran içeriğin yanına yerleştiriniz.
• Link kuracağınız web sitesinin başlıklarında ve gövdesinde sizin anahtar kelimelerinizin de bulunması bulunmaz bir nimettir. Bu tarz siteleri özellikle seçiniz.
• Sayfa sıralaması ya da pagerank dediğimiz ve google'un kullandığı sayfa derecelendirme yapısını http://toolbar.google.com/ adresinden inceleyebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey link vereceğiniz sitenin adresini pagerank aracına yazmaktır. Gösterilen pencerede kırmızı karenin içindeki sayı o sayfanın pagerankidir. Google sayfalara 1den 10'a kadar bir sınıflandırma yapmaktadır. Bu sınıflandırmada en yüksek değer ise 10' dur. Yukarıdaki örnekte bulunan sıralama oldukça yüksek bir sıralamadır. Bu nedenle bu tarz siteler bulmak oldukça zordur. Genel bir kural olarak söylemek gerekirse inbound linklerinizin %15-25 inin derecelerinin 5 ya da üzerinde olması idealdir. Fazla ya da eksik oranda olması bir dezavantajdır aynı şekilde doğal değildir. Biz burada doğallığı ve sadeliği esas alacağız.
• Inbound linkleriniz bir sitenin ana sayfasında olduğu gibi iç sayfalarında da bulunabilirler. Anasayfada olması elbette linki daha değerli kılacaktır.
• Outbound linklerde yani sitenizden başka sitelere yönlendirme yapan linklerde yönlendirmenin yapıldığı sitenin yaşı oldukça önemlidir. Arama motorları eski sitelere daha fazla güveniyorlar. Site yaşının 8-10 yıl olması bir avantajdır.
• Link kuracağınız sitelerin gerçek site olmasına dikkat ediniz. Sahte sitelerden kesinlikle uzak durunuz. Bir sitenin yetkili yani gerçekçi olduğunu anlamak için sitenin hangi sitelerden link aldığını kontrol ediniz. Aynı şekilde bu sitelerin SEO faktörlerini(Google Page Rank ve Alexa Rank araçlarını da kullanarak) özellikle inceleyiniz. Örneğin bir sitenin .gov, .edu gibi alan uzantısı olan sitelerden link alması o sitenin gerçek olduğuna bir işarettir.
• Aynı şekilde farkli yapıdaki sitelerden (farklı kanallardan) link almak daha gerçekçidir. Blogları, forumları, video (youtube, vimeo) ve sosyal paylaşım platformlarını (Facebook, Twitter), haber sitelerini es geçmeyiniz.
• Sadece anasayfanıza yönlendirme yapan linkler kullanmayınız. Aynı şekilde sitenizin diğer sayfalarına yönlendirme yapan linkler de kullanınız. Bu daha gerçekçi ve daha doğal bir site olduğunuzu arama motorlarına göstermenin ince bir yoludur.
• Bölgesel faktörleri gözardı etmeyiniz. Örneğin şirketiniz Ankara'daysa Ankara'da bulunan yerel sitelere de link kurmayı unutmayınız.
• Linklerinizin dürüst olmasına dikkat ediniz. Sırf ziyaretçi çekmek için link kurmayın. Gelecek kişinin gerçekten isteyerek geldiğini ve aradığı şeyin sizin sunduğunuz hizmet olduğunu gösterecek çıplak linkler sitenizin itibarı açısından önemlidir.
• Sayfalarınızı sadece satış ya da hizmet amaçlı kullanmayınız. Bilgilendirme amaçlı içerikler de kullanınız. Sadece satışa odaklı kıt içerikler doğal değildir. Örneğin araba satan bir siteniz varsa, yeni trendleri anlatan ya da bir araba modelinin farklı özelliklerini anlatan metinler ve içerikler de kullanınız. Aynı şekilde "araba alırken nelere dikkat edilmeli?" gibi ilgi çekici içerikler de hazırlayabilirsiniz.
• Yazdığınız makaleleri ya da bir haberi popüler bir sitede yayınlamanız sitenize gelecek trafiği arttıracaktır. Bir yazar biyografisinin olduğu bir sitede ya da bir forumda çok konuşulan - tartışılan bir konuyla ilgili bir makale yazıp yayınlayabilirsiniz. Elbette yazacağınız içerik ve yayınlayacağınız sitenin sayfası konu bazında sitenize yakın olmalıdır.
• Forumlarda ya da bloglarda akıllıca düşünülmüş bir link her ne kadar arama motorları için nofollow linkler olsa da, insanların ilginç buldukları bu yorumdan dolayı sitenize gelme ve trafiği arttırma olasılığı herzaman vardır. Bu tarz fırsatları kesinlikle kaçırmayınız. Dezavantaj görünen unsurları lehinize çevirmek sizin elinizde.
• Siteniz ve şirketiniz hakkında yazı yazması için bir blog yazarıyla anlaşabilirsiniz.
• Yine ilgi çekici resimler, videolar, yenilik bildiren içerikler site trafiğini etkileyen unsurlardır. İnsanların işine yarayacak yorum ve içerikler herzaman önemlidir.
• Terminolojiler, araştırmalar, ayrıntılı bilgi veren içerikler, istatistikler, eğlenceli yazılar ve yorumlar ve bunun gibi birçok yaratıcı fikirle site trafiğine katkıda bulunabilirsiniz. Sıradışı içerikler, videolar, resimler vb. insanların herzaman dikkatini çekmek için başvurulan yöntemlerdir. Size bir fikir vemesi açısından aşağıdaki linke göz atabilirsiniz.
http://www.youtube.com/watch?v=b6h4zQivsq0 • İşe yarar sosyal medya kampanyalarıyla daha çok insana ulaşmak çok zor değil artık. Facebook, twitter, linkedin gibi sosyal medya platformlarında aktif olmanız size eşsiz fırsatlar sunacaktır.
• Trafiği ve optimizasyonu üst düzey sitelerde doğal olmak koşuluyla yeri geldiğinde ödemeli linkler kurabilirsiniz. Bu konuda potansiyel siteleri araştırabilir ve bu sitelerin hangi sayfalarında linkler kurabileceğinize dair kafa yorabilirsiniz.
• Aynı şekilde güçlü sitelerle iş ortaklığı kurabilirsiniz. Karşılıklı atıflarda bulunmak için bu nimetten faydalanmayı ihmal etmeyiniz.
• Yine rakiplerinizin linklerinin bulunduğu sitelere bakabilir ve eğer mümkünse bu sitelere de link kurabilirsiniz.