ozgur

Progressively maintain extensive infomediaries via extensible niches.

read more posts

Anahtar Kelimelerin Web Sayfasına Entegrasyonu

2014-09-22 10:15:45 24 15
• En başta değindiğimiz anahtar kelime kısmına geri dönelim. Yüz adet anahtar kelimenin optimizasyon için yeterli olduğunu belirtmiştik. Şimdi yapmanız gereken önem sırasına göre ilk 30 anahtar kelimeyi belirlemenizdir.
• Bu aşamada size tavsiyemiz 5 adet giriş sayfası (landing page) düşünmenizdir. Yani arama motorlarından yönledirme yapılırken sorguyu yapanların ilkin ziyaret edilmesini arzu ettiğinizi sayfaları belirlemenizdir. Bu sayfalar için exel de yine her sütun bir sayfayı temsil edecek şekilde beş adet sütün oluşturunuz. Şimdi bu kelimlerden ilk beş sıradakini her biri bir sütunun en başına gelecek şekilde ekleyiniz. Ve bu ilk satırı yeşil renge boyayınız. Geri kalan 25 kelimeyi yine benzer şekilde dağıtınız. Hepsini eşit şekilde dağıtmanıza gerek yoktur. Bir sütuna 6 bir başka sütuna 4 vb. şekilde uygulayınız. Ancak bunu yaparken semantik bütünlüğü bozmamaya dikkat ediniz. Yani örneğin sadece bir sütuna lokasyon adlarının bulunduğu anahtar kelimeleri eklemeyiniz. Diğer sayfalarda da yer isimlerin bulunması önemlidir.
• Buradaki amaç anahtar kelimelerin tek bir sayfada yığılmamasıdır. Eğer tek bir sayfada yığılmış olsalardı, siteniz hem doğal görünmezdi, hem uygulaması zor olurdu, hem de ziyaretçiler için hoş bir görüntü olmazdı. Unutmayın ki web sayfası insanlar için mevcuttur ve sizin amacınız insanları arama motorlarıyla siteye çekip, sitenizde alışveriş yapmalarını, sizinle irtibata geçmelerini vb. hedefleri sağlamaktır.
• Şimdi anahtar kelimeler yardımıyla doğal, akıcı ve insanları kendine çeken içerikler hazırlamaya başlayabilirsiniz. Eğer mevcut bir içeriğiniz varsa bunu anahtar kelimeleri kullanarak içerik akışını hasara uğratmayacak şekilde modifiye ediniz.
• Evet şimdi teste başlayabilirsiniz. Anahtar kelimelerle içeriğini hazırladığınız bu sayfaları bir arama motorunda test ediniz. Birinci sıradaki anahtar kelimenizi ve sitenizin adresini giriniz. Örneğin anahtar kelimeniz "cep telefonları" olsun ve sitenizin adresi "www.örnek.com" olsun. Arama motoruna aynen şu şekilde yazınız "cep telefonları site: www.örnek.com".
• Bu durumda arama motoru sitenizde bu anahtar kelimeyle çalıştırılan bir sorguda sadece sitenize ait olan sayfaları sıralayacaktır. İlk on sıradaki sayfalarınızı dikkatle inceleyiniz.
• Şimi optimize edilmesi gerektiğini düşündüğünüz son sıralardaki sayfalardan birini seçiniz. Diğer sayfalarda bu anahtar kelimenin sıralaması zaten iyi olduğundan içlerinde en aşağı sıradakilerden birini seçmek oldukça mantıklıdır. Çünkü diğer sayfaların sıralaması zaten iyi ve bu nedenle optimize edilmesi sondakilere oranla daha fazla efor istiyor.
• Eğer sıralamadan son derece memnunsanız yeni bir sayfa da oluşturabilirsiniz.
• Anahtar kelimelerin bir metindeki kullanılma sıklığı için herhangi bir kural yoktur. Genellikle metne göre değişkendir. Ancak bilmeniz gereken en önemli şey, anahtar kelimeler bir metinde çok az kullanılmışsa arama motorları bu metni es geçebilirler, aynı şekilde çok aşırı kullanılmışsa metni aldatıcı bulabilirler. Burada üzerinde durulması gereken ve bizim de tavsiye ettiğimiz kullanım biçimi mümkün olduğunca doğal olmaktan geçer. Metnin doğal olması ise anahtar kelimelerin metin içerisindeki balansını yakalamaktan geçer. Yani metnin durumuna ve boyutuna göre % 5-7 den tutun metnin 1/3 ü de anahtar kelimelerden oluşabilir. Metnin doğal yapısını bozmadan, okunabilir, akıcı ve kilitleyici içerikler hazırlamak, aynı zamanda arama motorlarında bulunabilirliği arttırmak, aradaki dengeyi yakalamaktan geçer. Bu dengeyi bulmak için rakiplerinizin içeriklerini de analiz edebilirsiniz. Arama motorlarında en üst sıralarda bulunan sayfaların içeriklerine bakarak, burada anahtar kelimelerin hangi sıklıkta, içeriğin hangi boyutta olduğunu inceleyiniz. Şimdi bunun nasıl yapılması gerektiğini ele alalım.
• İlkin hangi anahtar kelimeyle en üst sıralarda yer almak istediğinizi iyice düşünün. Bu anahtar kelimeyi google da arayınız. En üst sırada (paralı olmayan linkler arasından) olan linkin sayfasına giriniz.
• Bu sayfadaki bütün içeriği kopyala yapıştır yöntemiyle bir word dosyasına atınız. Bu aşamadan sonra içeriğin kelime sayısına bakınız. Aynı şekilde ctrl+f tuşlarına basarak seçtiğiniz anahtar kelimenin kaç kez kullanıldığını kontrol ediniz. Bu size kullanılacak anahtar kelimenin içeriğe oranı hakkında eşşiz fikirler sunacaktır. Bu hesaptan yola çıkarak kelimenin kullanılma oranını; "seçtiğiniz anahtar kelimenin içerikte bulunma sayısı/içeriğin kelime sayısı*100= Kullanma yüzdeliği" formülünü kullanabilirsiniz. Bu formülden çıkan oranı yine aynı yöntemle kendi içeriğinizle karşılaştırmayı ihmal etmeyiniz. Aynı yöntemi kullanarak diğer anahtar kelimeleri de araştırınız. Devamında daha da ayrıntılara inebilirsiniz. Örneğin h1 başlıklarında kullanılma sıklığını, kalın harflerle kullanılma sıklığını bu sefer tüm kelime sayısı yerine h1 sayısı veya kalın kelime sayısını hesaplayarak yapabilrsiniz.
• İşinizi daha da kolaylaştırmak için bazı internet araçlarını da kullanabilirsiniz. Örneğin oranları hesaplamak için http://tool.motoricerca.info/keyword-density.phtml adresindeki aracı da kullanabilirsiniz. Firefox tarayıcısı için tasarlanmış SEO Quake add-on aracı da bu alanda size kolaylıklar sağlayacaktır.
• Bu bilgiler doğrultusunda sayfanızı SEO için düzenlemeye başlayınız. Sayfanızın metin kısmı bittikten sonra sayfanıza anlamlı bir isim vermeyi ihmal etmeyiniz. Sayfa başlıklarının arama motorları tarafından indekslendiğini unutmayın.
• Şimdi arama motorundan belirli bir anahtar kelimeyle girilmiş bir sorguda sitenizin hangi sayfasının açılacağına karar veriniz. İngilizcesi "landing page" olan bu sayfalar siteyi ziyaret edenlerin amaçlarınız doğrultusunda hareket etmeleri için son derece önemlidirler. Örneğin sizin elektronik eşya satan bir sanal mağazanız var. Potansiyel bir müşteri google'da cep telefonları için bir arama yapıyor ve sitenize tıklıyor. Bu istemcinin amacı cep telefonu satın almak olduğundan "landing page" inizin de bu sorgu için cep telefonlarının bulunduğu sayfa olması oldukça önemlidir. Aynı şekilde sayfa başlığının da aranan içeriğe uyması dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur. Keza sayfa başlıkları bir nevi sayfa içeriğini özetleyen başlıklar olmalıdır. Başlıklar için hazırladığınız içeriğin en önemli anahtar kelimelerden oluşmasına, doğal görünmesi için kelimeler arasına noktalama işaretlerini kullanmaya özen gösteriniz. İnsanların sayfanıza tıklamadan önce başlıkları incelediklerini unutmayınız.
• Başlıklarınızın uzunluğu boşluklar dahil 65 karakteri geçmemelidir. Bu nedenle seçim yaparken sadece en önemli olduğunu düşündüğünüz içerikleri ekleyiniz. Örneğin .
• Meta etiketlere açıklama eklemeyi unutmayınız. Etiketlerde en az başlıklar kadar önemlidir. Örneğin "bilgisayar, cep telefonu ve aksesuarları burada..”>". Burada da yine dikkat etmeniz gereken en önemli unsur yazacağınız meta içeriğin 155 karakteri geçmemesi ve içerikte anahtar kelimelerin yoğun olarak kullanılmasıdır.. Yine her bir "landing page" için hazırlayacağınız içeriğin özgün olmasına aynı zamanda ne istediğini bilen içerikler olmasına özen gösteriniz. Buradaki amaç da yine yukarıda olduğu gibi potansiyel müşteriyi sayfanıza çekmekttir.
• Yine sorgu esnasında sayfalar görüntülenirken dikkat ettiyseniz linkin altında snippets dediğimiz açıklama kısımları mevcuttur.
• Örnekte görüldüğü gibi "maxikitap ile aradığınız... " açıklaması bir snippettir. Snippet ya da özetleyici açıklama dediğimiz kısa parçalar SEO için vazgeçilmezdir. Bu tarz snippetleri nasıl uygulayacağınıza dair bilgiyi http://schema.org/ veya http://support.google.com/webmasters/bin/answer.py?hl=en&answer=121158 adreslerinden bulabilirsiniz. Açıklayıcı özetleri "http://www.google.com/webmasters/tools/richsnippets" adresinden test etmeden yayınlamamanız faydalı olacaktır. • Snippetlerinizi aynı şekilde duruma göre resim, video ya da müzik gibi destekleyici öğelerle zenginleştirebilirsiniz.
• Tittle ve meta etiket açıklayıcılarını hazırladıktan sonra web sunucunuzda değişiklikleri kaydetmeyi unutmayın.
• Önceden de izah ettiğimiz gibi meta etkiketler, snippetler ve metinler dahil yazdığınız her türlü içeriğin doğal ve sürükleyici olmasına özen gösteriniz. Arama motorları için optimize ederken temel amaç olan insan faktörünü gözardı etmeyin. Yazdığınız içeriklerin davetkar olması, doğal görünmesi en az arama motorolarında üst sıralara çıkmak kadar önemlidir. Bu nedenle hem insanlar hem de arama motorları için mümkün olan en iyi içeriği hazırlamaya, aradaki hassas dengeyi tutturmaya dikkat ediniz.
• Anahtar kelimeleriniz göze en çarpan içerikler olmalıdır. Anahtar kelimelerinizi önem sırasına göre h1-h6 başlıklarına yazınız. Heading dediğimiz başlıklar içerisinde en önemli olanı h1 başlıklarıdır. Bu nedenle en önemli anahtar kelimelerinizi (exel listenizdeki yeşil kelimeleri)h1 başlıklarında sıralayınız. Önem sırasına göre geri kalanları (yani exel tabelasındaki sarı renkli olanları) yine h2-h6 başlıklarına yazınız. Aynı şekilde metin içerisindeki anahtar kelimeleri kalın ya da italik harflerle yazınız. Arama motorları insanlar gibi kalın ya da italik harflerle yazılmış metinlerin normal yazılanlara oranla daha önemli olduğunu bilirler.
• Grafik ve benzeri göreselleri arama motorları okuyamazlar. Bu nedenle görsellerde ALT dediğimiz açıklaıyıcı içerikleri boş bırakmayınız. Bu kısma anahar kelimeler eklemeyi ihmal etmeyiniz. Bunun bir diğer faydası da insanlar görsele tıklarken bu açıklayıcı metni görüyor olmalarıdır.
• Önceden de belirtmiş olduğumuz gibi site içi linkleri sıklıkla kullanınız. Bu linkleri bir anchor metinle anahtar kelimeler kullanarak zenginleştiriniz. Bu şekilde hazırlanmış bir web sitesinde tarayıcı robotlar sayfalar arası gezinirken farklı yollar bulabilecekler. Bu taramanın kolaylaşmasına ve sıralamanızın yükselmesine yardımcı olur. Linkleriniz neyi nereyi işaret ettiğini anchor text lerle gösterebilmelidir.
• Belirtmiş olduğumuz yöntemleri bütün "landing page" lerinizde uygulayınız.
• Sitenizdeki sayfaları güçlü içeriklerle zenginleştirdiniz, sayfalarınızın dizaynı ve içerikleri arama motorları için uygun hale getirildi, "landing" sayfalarınızı tüm sayfalarınız arasından sadece en güçlü olanlardan oluşuyor.